Kwietniowi Antypiraci 2023 (edycja VII)

ODPORNI NA EPIDEMIĘ DEZINFORMACJI

Witamy na stronie tegorocznej edycji ogólnopolskiej akcji, która ma na celu promowanie umiejętności rozróżniania informacji prawdziwych i rzetelnych od dezinformacji.

FINAŁ AKCJI CZ. 2

Dzisiaj 26 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Własności Intelektualnej. To druga część naszego antypirackiego finału. Analizujemy wyniki ankiety przygotowanej na zakończenie akcji.

👉ANKIETA👈

Tym razem na nasze pytania odpowiedzieli tylko koordynatorzy zespołów, którym udało się przygotować lapbooka. Wszystkie zespoły uczestniczyły w naszym seminarium online. Komu się udało?

 

Co trzeci koordynator zgłosił innowację pedagogiczną w swojej szkole.

Pojawiły się ciekawe odpowiedzi na pytanie: „Nad jakim zagadnieniem chcecie pracować podczas kolejnej edycji?”. Koordynatorzy odpowiadali w imieniu zespołów, że interesuje ich: patostreaming, cyberprzemoc, SPAM, hejt w sieci, opracowanie netykiety, prawa autorskie a sztuczna inteligencja. Na pewno weźmiemy te propozycje przygotowując kolejną edycję akcji.

Co ułatwiło Wam zrealizowanie zadania?

  • chęci wolontariuszy, materiały od organizatorów i seminarium
  • udział w seminarium, współpraca w grupie, pomoc i wsparcie nauczyciela
  • kreatywność i pomysłowość uczniów, udział w seminarium, zorganizowanie ze strony grupy
  • udział w seminarium on-line rozwiał wszelkie wątpliwości uczniów, dostęp do materiałów, omówienie tematu na godzinie wychowawczej
  • przejrzystość, rzeczowość, ciekawy temat.
  • zaangażowanie uczniów, ciekawy temat, kreatywność dzieci
  • Informacje podane podczas seminarium, film na YT, gotowe szablony elementów do lapbooka,
  • prezentacja filmu na seminarium
  • udostępnione materiały, seminarium online, bardzo dobry kontakt z Organizatorem akcji

Wszyscy odpowiadający wyrazili chęć udziału w kolejnej edycji akcji, więc z niecierpliwością czekamy na spotkanie z Wami za rok.

Tymczasem przygotowujemy certyfikaty uczestnictwa: dla szkół, imienne dla koordynatorów oraz certyfikaty dla uczniów, gdzie Wasze nazwiska uzupełnią nauczyciele. Certyfikaty w formie elektronicznej zostaną wysłane na adresy mailowe podane w zgłoszeniu. Sprawdzajcie też foldery Spam.

Spotkanie z Wami było dla Organizatorów akcji prawdziwą przyjemnością. 

Do zobaczenia!


FINAŁ AKCJI CZ. 1

Dzisiaj Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich oraz tradycyjnie – finał akcji Kwietniowi Antypiraci edycja 2023. Uczniowie, którzy wzięli udział w akcji to niemal w równych proporcjach uczniowie klas 4-6, 7-8 i szkół ponadpodstawowych.

Postawiliśmy przed Wami niełatwe wyzwanie – rozwijanie kompetencji związanych z krytycznym odbiorem informacji i rozpoznawaniem dezinformacji oraz utrwalenie tej wiedzy w formie lapbooka. O dezinformacji mówi się obecnie wiele. Przygotowanie „na kolanie” papierowej książeczki było przede wszystkim… czasochłonne. Niektórym zespołom zajęło to więcej czasu niż założyliśmy, chociaż fotorelacje pokazują, że wszyscy pracowali z zapałem. Zadanie ukończyło 40% zgłoszonych zespołów, wszystkie przygotowały rewelacyjne materiały.

Są jeszcze relacje, które czekają na publikację. Jutro już będą na naszej stronie.

Koordynatorów prosimy o ponowne zajrzenie do ankiety ewaluacyjnej. Wszystko już działa i czekamy na Wasze odpowiedzi.

Wasze biblioteki szkolne wzbogaciły się o ciekawe materiały. Gratulujemy!


LAPBOOKI KWIETNIOWYCH ANTYPIRATÓW


"wysyłamy prezentację z realizacji projektu w ramach VII Ogólnopolskiej Akcji " Kwietniowi Antypiraci".
Prezentacja jest fotorelacją z powstawania lapbooka pod tytułem Fake News"
.

👉Szkoła Podstawowa Nr 2 w Lipnie👈


👉Szkoła Podstawowa im. św Jana Pawła II w Wilczkowicach👈


👉Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pyzdrach👈

"Dzień dobry! Przesyłam naszego lapbooka wykonanego w Padlecie.
Lapbook został wykonany przez uczniów podczas zajęć Koła Przyjaciół Biblioteki."

👉Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Lubinie 👈

„Przesyłamy film  z udokumentowanymi pracami. 
W akcji wzięło udział dziesięcioro uczniów klas szóstych.
Uczniowie zapoznali się z materiałami umieszczonymi na stronie,
a następnie wzięli udział w seminarium dotyczącym fake newsów
oraz sposobów wykonywania lapbooków. 
Następnie uczniowie w dwóch zespołach zgromadzili materiały
 potrzebne do wykonania lapbooków oraz samodzielnie je wykonali.
Lapbooki zostały przekazane bibliotece szkolnej w prawdziwej skrzyni przez antypiracką załogę :)”.



👉Szkoła Podstawowa nr 91 im. Janusza Kusocińskiego w Krakowie👈

kliknij w link, żeby zobaczyć pozostałe prezentacje

👉SzkołaPodstawowa Nr 1 w Końskich👈

👉SPRAWOZDANIE👈

"Uczniowie doskonalili umiejętności związane z: selekcją informacji, krytycznym myśleniem, estetycznym i starannym wykonaniem pracy plastyczno-technicznej, współpracą w grupie, prezentowaniem efektów pracy oraz oceną swojej pracy i oceną koleżeńską. Udział w akcji przyczynił się do wzrostu wiedzy i świadomości młodzieży odnośnie wpływu fake newsów oraz umiejętności rozpoznawania dezinformacji i manipulacji."

👉Publiczna Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Orzechowie👈

"Uczniowie w trakcie pracy nad lapbookami rozwijali swoje umiejętności z zakresu wyszukiwania informacji, selekcji materiałów i krytycznego myślenia. Pogłębiali wiedzę z zakresu zjawisk występujących we współczesnym, przesyconym informacjami, świecie. Doskonalili także umiejętność pracy w grupie i wspólnego podejmowania decyzji. W pracy korzystali przede wszystkim z narzędzi TIK, ale musieli wykazać się także kreatywnością i zręcznością w trakcie prac manualnych. Praca w projekcie przyniosła im ogromną satysfakcję, co podkreślali oceniając jej efekty."

👉Szkoła Podstawowa nr 1 w Ciechocinku👈


👉Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki👈
ZSCKR w Widzewie

"Kolaż z prac podczas wykonywania lapbooka przez uczniów.
W tym roku w rolę "Kwietniowych Antypiratów" wcielili się uczniowie klasy 3 technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki ZSCKR w Widzewie.
Wykonali lapbooka poruszającego problematykę dezinformacji w ramach akcji "Kwietniowi Antypiraci”.

👉Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rększowicach👈

"W kwietniu, w ramach szkolnych obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich zostanie w naszej szkole zorganizowanych 5 spotkań
poświęconych promowaniu umiejętności rozróżniania informacji prawdziwych i rzetelnych od dezinformacji."

👉Zespół Szkół Samochodowych im. Tadeusza Kościuszki we Włocławku👈


👉Szkoła Podstawowa nr 5 im. Jana Pawła II w Lipnie👈

👉Sprawozdanie👈

Szkoła Podstawowa nr 1 w Kożuchowie

1 marca odbyło się seminarium online

Podczas seminarium pt. Lapbookowe ABC spotkali się nauczyciele szkolni koordynatorzy akcji w swoich szkołach, uczniowie uczestniczący w akcji i prelegenci. 

Kamil Kazimierczyk omawiał zagadnienie Jak rozpoznać dezinformację?. Kamil, na co dzień dziennikarz lokalnego portalu internetowego DD Włocławek, jest także studentem Państwowej Akademii Nauk Stosowanych we Włocławku na kierunku nowe media i e-biznes, pełni funkcję CEO w projekcie Media Check. Jest więc w pełni kompetentną osobą, od której wiele można dowiedzieć się na temat wiarygodności informacji. Dzięki jego wystąpieniu uczestnicy są dodatkowo uodpornieni na szkodliwe wpływy fake newsów i rozpoznają dezinformację oraz manipulację.

Mogą teraz przystąpić do działań łączących tę wiedzę, prace ręczne, kreatywnie tworzyć kolorowego lapbooka. Szczegóły tworzenia takiej analogowej „książeczki na kolanie” omówiła Justyna Klimczyk, w social mediach znana jako TIK-owy Belfer. Pani Justyna, nauczycielka matematyki i informatyki z Kleszczowa, blogerka, tiktokerka tym razem podzieliła się Prostym sposobem na przygotowanie lapbooka. Wielu uczestników akcji na pewno z radością weźmie do rąk nożyczki, klej, kolorowy papier, opracuje rozety, krzyżówki, puzzle, rebusy do umieszczenia w lapbooku.

Nad tworzeniem lapbooków będzie pracować 100 uczniów z różnych miejsc w Polsce. Skąd? Można to sprawdzić na ogólnopolskiej mapie Kwietniowych Antypiratów 2023. Wiele lapbooków trafi do szkolnych bibliotek. Ile takich książeczek na kolanie powstanie? Tego dowiemy się podczas finału akcji 23 kwietnia w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich. 

Antypirackie działania mogą pomóc nauczycielom przygotować Innowację pedagogiczną z Kwietniowymi Antypiratami. Zachęcała do tego Anna Puścińska, ogólnopolski koordynator akcji Kwietniowi Antypiraci. Celem innowacji jest zawsze rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej szkoły oraz rozwijanie kompetencji uczniów. Udział w akcji rozwija te kompetencje, które przydają się w pozaszkolnym i dorosłym życiu, jest częścią edukacji całożyciowej.

Mapa


I.            Organizatorem akcji jest Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku.

II.            Działania Kwietniowych Antypiratów rozpoczynają się w styczniu. Praca w zespołach odbywa się w marcu. Finał akcji wiąże się ze Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia) oraz Światowym Dniem Własności Intelektualnej (26 kwietnia). Akcja kończy się w maju, gdy na stronie Kwietniowych Antypiratów są opublikowane i podsumowane efekty pracy zespołów.

III.            Uczestnicy akcji mogą nieodpłatnie wziąć udział w seminarium online zorganizowanym dla Kwietniowych Antypiratów 1 marca 2023 r. o 13.00. Po seminarium uczniowie otrzymują certyfikaty uczestnictwa, a nauczyciele zaświadczenia o udziale w formie doskonalenia.

IV.            Uczestnictwo w akcji jest nieodpłatne, a uczestnicy nie są nagradzani nagrodami rzeczowymi. Wszyscy uczestnicy, koordynator szkolny akcji oraz szkoła otrzymują certyfikaty udziału w ogólnopolskiej akcji Kwietniowi Antypiraci.

V.            Udział w akcji polega na zrealizowaniu innowacyjnego projektu edukacyjnego przez zespół uczniów kierowany przez szkolnego koordynatora akcji.

VI.            Rolę szkolnego koordynatora akcji pełni nauczyciel/nauczyciele kierujący pracą zespołu uczniów w akcji. Koordynatorem szkolnym akcji może zostać nauczycielka i nauczyciel każdego przedmiotu, zwłaszcza nauczyciel bibliotekarz, nauczyciel języka polskiego, informatyki, techniki.

VII.            Do zadań szkolnego koordynatora akcji należy:

1. Zebranie w swojej szkole zespołu uczniów chcących uczestniczyć w akcji (termin: styczeń/marzec 2023)

2. Zgłoszenie zespołu na stronie akcji 👉TUTAJ oraz zarejestrowanie szkolnego koordynatora akcji 👉TUTAJ (termin: styczeń/marzec 2023)

3. Zapoznanie się z zamieszczonymi na stronie akcji materiałami, zdecydowanie które udostępnić uczniom (termin: luty/marzec 2022)

4. Udział razem z zespołem uczniów w bezpłatnym seminarium online poszerzającym wiedzę merytoryczną uczestników dotyczącą dezinformacji  oraz związaną z technicznymi aspektami realizacji projektu (termin: 1 marca 2023)

5. Pokierowanie zespołem realizującym projekt edukacyjny (termin: marzec 2023)

6. Udokumentowanie i opisanie zrealizowanego projektu oraz przesłanie do ogólnopolskiego koordynatora Kwietniowych Antypiratów: kpcenbibliotekapedagogiczna@gmail.com  (termin: 4 kwietnia 2023)

7. Opcjonalnie: zgłoszenie w swojej szkole realizowanej innowacji pedagogicznej (styczeń/kwiecień 2023)

8. Kontakt z koordynatorem ogólnopolskim: Anna Puścińska a.puscinska@cen.info.pl, tel. 54 231 33 42 wew. 18 (styczeń/maj 2023).


👉WIĘCEJ O CELACH  VII EDYCJI👈

Realizujemy cele zawarte w podstawowych kierunkach polityki oświatowej państwa w roku 2022/2023:

  1. Rozwijanie umiejętności metodycznych nauczycieli w zakresie prawidłowego i skutecznego wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesach edukacyjnych.
  2. Wsparcie edukacji informatycznej i medialnej, w szczególności kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych.

Nasze cele:

dla nauczycieli:

  • inspirowanie do realizacji innowacji pedagogicznych.
  • zapoznanie z zasadami tworzenia lapbooka jako narzędzia do gromadzenia i przechowywania informacji.

Udział w akcji pozwoli uczniom doskonalić umiejętności związanie z:

  • wyszu­kiwaniem infor­ma­cji na okre­ślony temat,
  • selek­cją infor­ma­cji,
  • krytycznym myśleniem,
  • wyko­rzy­staniem przy­go­to­wanych mate­riałów do stwo­rze­nia lap­bo­oka,
  • este­tycz­nym i sta­ran­nym wyko­naniem pracy pla­styczno-tech­nicznej,
  •  współ­pra­cą w gru­pie,
  •  prezentowaniem efektów pracy,
  • oceną swo­jej pracy i oceną koleżeńską.

👉 SCENARIUSZE LEKCJI👈


Akademia Fact-Checkingu. Edukacja zdalna – Inspiracje dla nauczycieli i edukatorów / oprac. merytoryczne Patryk Zakrzewski: https://demagog.org.pl/wp-content/uploads/2020/06/Akademia-Fact-Checkingu-w-domu.pdf?fbclid=IwAR0zJiGO7OOaZjl_3SYb3nii-GZN0Ysjv5vo9yjBm7xLWKCSMZRK9F7a9fc
Akademia Fact-Checkingu. Scenariusze zajęć dla nauczycieli i edukatorów / oprac. merytoryczne Marcin Kostecki, Patryk Zakrzewski: https://platforma.demagog.org.pl/wp-content/uploads/2021/07/Scenariusze-zajec-dla-nauczycieli-i-edukatorow.pdf
Fake newsy i dezinformacja – o tym warto porozmawiać w szkole: https://it-szkola.edu.pl/publikacje,plik,85
Jak nie dać się nabrać w internecie? Scenariusze zajęć i warsztatów dla osób w wieku 14+ / Ana Matusevic, Wiktor Nowak: https://ikm.gda.pl/wp content/uploads/2020/05/DIME_fakenews.pdf
Lekcja o „fake news”: https://instytutobywatelski.pl/raporty/162-lekcja-o-fake-news
Scenariusz „Uwaga! Dezinformacja! – czyli o tym, jak być krytycznym odbiorcą informacji w mediach”, Magdalena Krakowska, Anna Tracz-Molasy: http://repozytorium.uni.wroc.pl/Content/134323/PDF/031_Krakowska_Tracz-Molasy_Scenariusz_Uwaga_dezinformacja.pdf [szkoła ponadp.] 
Walka z dezinformacją / Maja Dobiasz: https://media.ceo.org.pl/aktualnosci/walka-z-dezinformacja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz